2009: XXVI Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej


KOMUNIKAT
RADY ARTYSTYCZNEJ XXVI OGÓLNOPOLSKIEGO SEJMIKU TEATRÓW WSI POLSKIEJ
TARNOGRÓD 16-18 PAŹDZIERNIKA 2009R.

RADA ARTYSTYCZNA w składzie:

 • Lech Śliwonik – teatrolog (przewodniczący)
 • Bożena Suchocka – Kozakiewicz – reżyser
 • Piotr Dahlig – etnomuzykolog
 • Antoni Śledziewski – folklorysta
 • Edward Wojtaszek – reżyser

po obejrzeniu 11 spektakli, zakwalifikowanych z 5 sejmików rejonowych i omówieniu z zespołami – w trakcie metodycznych spotkań – problemów warsztatu teatralnego, postanowiła przyznać nagrody zespołowe:

 • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa /woj. łódzkie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za mądry, dotykający ważnych problemów scenariusz i reżyserię spektaklu „Nabożeństwo za dziadka” oraz dobrze pomyślane i wykonane role aktorskie podporządkowane idei zespołowości.
 • Zespół Teatralny LEWKOWIANIE z Dokudowa /woj. lubelskie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za wzruszający sposób ukazania na scenie przyjęcia do społeczności nowonarodzonego członka oraz zróżnicowany repertuar pieśni, trafnie dobranych do przebiegu akcji w widowisku „Odwidki”.
 • Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy WORGULANKI z Worgul – nagroda Wojewódzkiego ośrodka Kultury w Lublinie /700 zł/ za rzadką umiejętność budowania improwizowanego dialogu oraz stworzenie zdecydowanych charakterów postaci w spektaklu „W swaty do wdowy”.
 • Zespół Teatralny 28 DH im. Czesława Miłosza we Włyniu /woj. łódzkie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za umiejętne i bezkompromisowe sportretowanie wad ludzkich, przy użyciu zróżnicowanych środków artystycznych i stylistyk teatralnych w spektaklu „...i nie wódź nas na pokuszenie, ale..”
 • Zespół Teatralny ZIELAWA z Rossosza /woj. lubelskie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za wzorową, czystą etnograficznie i dojrzałą teatralnie inscenizację fragmentu obrzędu weselnego w widowisku „Wyrad”.
 • Grupa Obrzędowa OŻARÓW z Ożarowa /woj. świętokrzyskie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za spektakl „W zimowy wieczór w chałupie u Bartosów”, chroniący istotne elementy tradycyjnej kultury chłopskiej – sąsiedzkich spotkań, rozmów i wzajemnej pomocy.
 • Zespół ŁAGUSZOWIANKI z Łaguszowa /woj. mazowieckie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za stworzenie klimatu domu w którym żywa jest pamięć o tradycji wieczerzy wigilijnej oraz walory poznawcze widowiska „Wieczerza wigilijna”.
 • Zespół Regionalny TOPORZANIE z Tenczyna /woj. małopolskie/ - nagroda Burmistrza Tarnogrodu /1000 zł/ za ukazanie głębokiego wymiaru obyczaju, opartego na wzajemnej życzliwości oraz żywy, dynamiczny dialog sceniczny w spektaklu „Zoloty”.
 • Koło Teatralne LUCUS z Łukowej – nagroda Starosty Biłgorajskiego /1000 zł/ za udane wprowadzenie młodzieży w tradycje i obyczaje wesela oraz za zaangażowanie i entuzjazm licznego, młodego zespołu wykonawców w spektaklu „Wesele łukowskie”.
 • Zespół Teatralny MALINKI z Malinnik /woj. białostockie/ - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /1000 zł/ za niezwykle naturalną, czystą inscenizację obrzędu żniwnego oraz wysokie walory wokalne wykonanych pieśni w widowisku „Perepylica”.
 • Zespół Pieśni i Tańca WIŚLICZANIE z Wiślicy /woj. świętokrzyskie – nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego /1000 zł/ za bardzo staranną i wyrazistą – szczególnie w warstwie wokalnej i plastycznej – inscenizację Herodów, z zachowaniem elementów tradycji lokalnej w spektaklu „Kolędnicy z Ponidzia”.

***

Różnorodność poszukiwań repertuarowych i rozwiązań teatralnych, bogactwo form, poziom wykonawcy spektakli, pozwalają na wysoką ocenę artystycznego poziomu XXVI Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej – jednego z najciekawszych w ostatnim dziesięcioleciu. Jest to zasługa zespołów i ich kierowników, rezultat wielu lat systematycznej pracy na rzecz trwania i rozwoju teatru wiejskiego. Serdeczne podziękowanie jest naturalnym, prawdziwym gestem Rady Artystycznej

Tradycyjnie już – i tradycyjnie gorąco – podziękowania kierujemy do gospodarzy Sejmiku: władz samorządowych Tarnogrodu oraz Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, wdzięczni za troskę o zespoły, za klimat przyjacielskiego spotkania.

Rada Artystyczna

Tarnogród, dnia 18 października 2009 r.

Nadchodzące wydarzenia

 • Brak nadchodzcych wydarze
Subskrybuj zawartość

Kalendarz Imprez

« grudzień 2018
ndz.pon.wt.śr.czw.pt.sob.
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Hosted by Net Partners Sp. z o.o. | Designed by Strony www - Tarnogrod