Dom KULTURY przez pomyłkę...

Pięćdziesiąt lat temu Tarnogród nie miał praw miejskich, bo zabrał mu je Aleksander III Romanow ze względów politycznych, był zatem wsią, ale zamieszkałą przez społeczność o wyższych aspiracjach i ambicjach, której przewodził przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej pan Franciszek Mulawa.

Czynili starania, by w Tarnogrodzie powstał Dom Kultury. Pisali petycje do wysokiej władzy, antyszambrowali u najwyższej. Wszystko na nic... Kiedy nie było już nadziei na otrzymanie subsydiów na budowę wymarzonego ośrodka kultury, wydarzył się cud!

Prominentny urzędnik ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej pomylił Tarnobrzeg z Tarnogrodem i pieniądze przyznane temu pierwszemu dał drugiemu.

Łebski włodarz gminy, świadom kruchości szczęścia, jakie spadło na Tarnogród, aby je utrzymać, w przeciągu kilku dni i nocy pospołu z gromadą tarnogrodzian położył fundamenty pod wymarzoną placówkę - według wszelkich wymaganych w budownictwie prawideł. Ów fortel przewodniczącego GRN nie pozwolił wysokiej władzy na wycofanie przyznanych kredytów i tak przez pomyłkę powstał Dom Kultury w Tarnogrodzie.

Minęło lat pięćdziesiąt. Jak Polska długa i szeroka, tam, gdzie tylko istnieje wiejski teatr, z nabożeństwem myśli się o Ogólnopolskim Sejmiku w Tarnogrodzie. To Cannes wiejskiego teatru. Niestrudzeni ludowi twórcy: reżyserzy, autorzy scenariuszy, aktorzy czynią wszystko, nierzadko w urągających twórczej pracy warunkach, aby tylko wystąpić na Ogólnopolskim Sejmiku w Tarnogrodzie.

To, że tak się stało, jest zasługą oczywiście ludzi, którzy pracują w tarnogrodzkiej placówce - i ich przyjaciół spoza niej. Obecny dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury pan Władysław Dubaj kieruje nim od ponad czterdziestu lat, a pomaga mu nieliczna gromadka wspaniałych działaczy kultury. Czy to genius loci tego małego miasta, czy po prostu mądrzy, pracowici, mający kulturalne aspiracje ludzie?! ...

Jacek Szczęk

Nadchodzące wydarzenia

  • Brak nadchodzcych wydarze
Subskrybuj zawartość

Kalendarz Imprez

« grudzień 2018
ndz.pon.wt.śr.czw.pt.sob.
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Hosted by Net Partners Sp. z o.o. | Designed by Strony www - Tarnogrod