2008: IV Regionalne Warsztaty Tradycyjnych Metod Zdobienia Pisanek

W dniach 25 – 26 lutego 2008r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury już po raz 4. odbyły się Regionalne Warsztaty Tradycyjnych Metod Zdobienia Pisanek. Ich celem był pokaz pracy twórców ludowych, połączony z kiermaszem wielkanocnej plastyki obrzędowej. Stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości praktycznego poznania sposobów i technik zdobniczych stosowanych w plastyce obrzędowej przyczyni się do kultywowania i upowszechniania tradycji. Patronem merytorycznym imprezy o dużej wartości edukacyjnej i kulturotwórczej jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Uczestnicy warsztatów to dzieci i młodzież z powiatu biłgorajskiego. Reprezentowano następujące placówki: Szkoły Podstawowe w Woli Obszańskiej , Tarnogrodzie, Różańcu Pierwszym , Różańcu Drugim, Woli Różanieckiej, Lipinach Dolnych, Jasienniku Starym , Olchowcu, Księżpolu, SP nr 5 w Biłgoraju, SP nr 1 w Biłgoraju, Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju, Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie. W zajęciach wzięli także udział podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie. Ogółem 300 uczestników z opiekunami, nauczycielami.

W czasie trwania warsztatów istniała możliwość wykazania inwencji twórczej w poszczególnych technikach: wydrapywania, wyklejania, malowania akrylem , batiku – pisania woskiem oraz wykonywania z krepiny i bibuły kwiatów wiosennych do palm. Zajęcia prowadziły Krystyna Kutniowska z Markowicz , Danuta Płoucha z Biszczy , Katarzyna Zygmunt z Korytkowa, Janina Pelc z Dobryłówki oraz Józefa Mieleszko z Leżajska.

Na zakończenie warsztatów odbył się kiermasz plastyki obrzędowej, na którym można było obejrzeć i zakupić pisanki, palmy, kwiaty. Podczas wykładu, jaki wygłosiła pani Barbara Kwas – główny instruktor WOK w Lublinie - dzieci dowiedziały się, że zdobienie jajek wielkanocnych jest na tyle unikatowe, że warsztaty, przywołujące „mowę” i sposoby wykonywania polskiej pisanki, są niezmiernie ważne, nie tylko dla zachowania polskiej tradycji, ale głównie dla upowszechniania wiedzy na ten temat wśród dzieci i młodzieży.

W Poniedziałek Wielkanocny rano mężczyźni polewali niewiasty wodą (symbol życia), a one się odwzajemniały, darując im jajko. Z czasem „ceremoniał” wzbogacił się: mężczyźni zaczęli do wody dodawać „pachnideł ” (sok z brzozy, wywar z tartaku), niewiasty w ramach rewanżu barwiły jajka na kolorowo. Każdy kolor miał swoje znaczenie i przeznaczenie. Jaja barwione na zielono dawano chłopcom, którzy chodzili jeszcze do szkoły, czarne – takim szacownym osobom, jak nauczyciel, ksiądz. Jaja brązowe otrzymywali narzeczeni i młodzi małżonkowie, fioletowe – starsi kawalerowie, zgodnie z przysłowiem – „Kto fioletowi pszaje, kawalerem zostaje”. Jajo barwione na żółto dawała dziewczyna chłopcu, którego nie chciała. Później na kolorowych jajkach zaczęto skrobać i pisać ornamenty. I tak powstały kroszonki i pisanki.

Tegoroczne warsztaty odbyły się dzięki pomocy finansowej Burmistrza Tarnogrodu, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, upominki oraz poczęstunek.

Nadchodzące wydarzenia

  • Brak nadchodzcych wydarze
Subskrybuj zawartość

Kalendarz Imprez

« listopad 2018
ndz.pon.wt.śr.czw.pt.sob.
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Hosted by Net Partners Sp. z o.o. | Designed by Strony www - Tarnogrod